blank

Fakescape – úniková hra kritického myslenia pre stredoškolákov

Bojovať proti dezinformáciám nie je stále jednoduché. Tento problém si uvedomujú aj šiesti vysokoškolskí študenti z Brna, ktorí s tým však chceli niečo urobiť. Preto rozhodli sa rozvíjať mediálnu gramotnosť u stredoškolských študentov. Z vlastnej iniciatívy tak vytvorili únikovu hru Fakescape, s ktorou cestujú po stredných školách v Česku. Tento unikátny projekt sa dostal do pozornosti nie len českej spoločnosti, ale začína byť rozpoznávaný aj medzinárodne. 

blank

Stredoškoláci majú málo rozvinuté kritické myslenie

Úniková hra Fakescape je určená pre stredoškolských žiakov, ktorá ich učí rozpoznávať a hodnotiť pravdivosť informácií. Pri hre sa študenti stanú novinármi pred českými prezidentskými voľbami v roku 2028, pričom interaktívnou formou musia rozlišovať medzi faktami a dezinformáciami, ktoré sa snažia ovplyvniť výsledky volieb v hre. Sú pritom nútení vyhľadávať kvalitné zdroje správ, overovať si informácie a čeliť rôznym manipuláciám. Celý projekt je pritom postavený nestranne a apoliticky a funguje pod záštitou profesorov z Masarykovej Univerzity.

Autori hry Fakescape považujú kritické myslenie za základnú schopnosť každého človeka v súčasnej dobe, avšak výuka na stredných školách tomu nie vždy venuje dostatok pozornosti. Študenti potom opúštajú školy bez základnej mediálnej výchovy, pričom sú každodenne obklopovaní dezinformáciami. Podľa prieskumov České Televize je až jedna štvrtina Čechov mediálne negramotná. Najhoršie dopadli seniori a hneď za nimi mladí ľudia od 15 rokov. Táto nebezpečná skutočnosť zalarmovala autorov Fakescape, preto vyvinuli praktický spôsob, akým učitelia môžu sprestriť svoje hodiny a pod vedením tvorcov hry sa ich študenti učia odolávať manipuláciám na internete a sociálnych sieťach.

blank

Hru si už zahrali dve tisícky stredoškolákov

Hru Fakescape si zahralo už viac než 2400 študentov v Česku na 29 stredných školách. Jedna hra trvá približne 45 minút, pričom študenti spolupracujú v skupinkách. Tento nový projekt láka okrem ďalších škôl aj veľkú pozornosť médií. O Fakescape písali české médiá ako Aktuálně, iDnes, České noviny či ďalšie lokálne denníky. S rozhovormi nezaostávajú ani televízne média ako Česká Televize, Seznam Zprávy, taktiež  o nich reportáž urobilo aj Rádio Slobodná Európa.

Projekt Fakescape funguje iba pár mesiacov, no pre ich úspešný štart sa dá predpokladať, že o nich ešte budeme počuť. Autori hry sa so svojím projektom dostali do finále súťaže Peer-to-Peer: Facebook Global Digital Challenge 2018, kde budú v januári Fakescape prezentovať až v americkom Washingtone.

Zdroj: Fakescape, ČTFacebook

Šírte kritické myslenie zdieľaním tohto článku

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.

Sme aktívni na sociálnych sieťach

Pre poslucháčov

Dalšie články

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.