blank

15 kníh o kritickom myslení, ktoré sa oplatí prečítať

Zostavili sme ultimátny zoznam kníh o kritickom myslení, ktoré sa oplatí prečítať. Pre začiatočníkov, ktorí si chcú osvojiť základy, ako aj všetkých nadšencov kritického myslenia s cieľom zdokonaliť sa. Prinášame vám 15 tipov na čítanie od aktuálnych slovenských a zahraničných odborníkov na kritického myslenie, spolu s osobným komentárom nášho lektora Ondreja Gažoviča. 

Základy kritického myslenia:

Manuál kritického myslenia od lektora Akadémie kritického myslenia Jána Markoša. Bestseller, z ktorého sa každých 74 minút predá ďalší výtlačok. Prehľadný a nápaditým jazykom napísaný úvod do témy kritického myslenia, vrátane množstva konkrétnych príkladov zo svetových aj slovenských spoločenských reálií, ako aj praktických rád a odporúčaní pre osobný život.

Kvalitné dielo slovenských psychológov, predstavujúce ako funguje ľudská myseľ, ako a prečo vznikajú konšpiračné teórie a hoaxy, alebo ako rozvíjať kritické a vedecké myslenie u detí aj dospelých.

Online dostupná príručka kritického myslenia a argumentácie pre študentov od lektorov Akadémie kritického myslenia Ondreja Gažovič a Jána Markoša. Stručný úvod do tém ako sú argumentačné fauly, kognitívne omyly, efektívna myseľ, hoaxy a konšpirácie, vrátane praktických príkladov. 

Prelomová kniha od nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu o rýchlom intuitívnom a pomalšom logickom type myslenia, ako aj o dopadoch, ktoré majú na naše hodnotenia situácií a rozhodnutia.

                        blankblank blank

Pre pokročilých fajnšmekrov:

Prehľadové dielo vysvetľujúce pôvod a genézu kritického myslenia, jeho uchopenie v rôznych vedných disciplínach a možné spôsoby výučby. 

Dielo dokazujúce silu faktov a význam, ktorý má ich poznanie v čoraz komplikovanejšom svete, ak sa chceme vyhnúť vlastným chybám v úsudku. 

Fascinujúci pohľad na to, čo o našich názoroch, našom spôsobe myslenia a našej úprimnosti prezrádzajú veľké dáta zbierané pri surfovaní na internete. 

Podrobná ukážka toho, akým spôsobom nás klamú štatistiky, grafy a zavádzajúce argumenty, používané napríklad v reklame, či politike.

Pri rozmýšľaní a rozhodovaní ideme často na “autopilot” a nemáme vždy možnosť premýšľať o každej situácii nanovo, preto je kľúčové vytvoriť si správne návyky. Táto kniha za pomoci vedy ukazuje, ako na to. 

Súbor esejí o význame racionality v našom dennom živote. 

Autor na základe množstva vedeckých štúdií ukazuje, ako zásadne kvalitný spánok ovplyvňuje popri našom fyzickom zdraví aj naše kognitívne schopnosti. Takto funguje ako dôležitý predpoklad/bariéra kritického myslenia. 

  • Robert B. Cialdini: Vplyv (2014)

Skvelá ukážka manipulatívnych argumentačných a reklamných techník, ktoré využívajú naprogramované mechanizmy v našom mozgu a diskusia toho, ako sa im brániť

Vedecky podložená diskusia negatívneho vplyvu, ktorý má neustále multi-taskovanie a internetové surfovanie na náš mozog a našu schopnosť sústredenej, kvalitnej práce. 

Diskusia negatívneho vplyvu smartfónov na naše myslenie.

  • Mihaly Csikszentmihalyi: Flow (2015)

Kniha o duševnom stave, v ktorom človek zažíva najvyššiu mieru hlbokého sústredenia a šťastia, ako aj o tom, ako ho dosiahnuť.

Máte aj vy tip na dobrú knihu o kritickom myslení? Dajte odporúčanie aj nám.

Zoznam a komentár: lektor Ondrej Gažovič

Šírte kritické myslenie zdieľaním tohto článku

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.

Sme aktívni na sociálnych sieťach

Pre poslucháčov

Dalšie články

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.