Zostavili sme ultimátny zoznam kníh o kritickom myslení, ktoré sa oplatí prečítať. Pre začiatočníkov, ktorí si chcú osvojiť základy, ako aj všetkých nadšencov kritického myslenia s cieľom zdokonaliť sa. Prinášame vám 15 tipov na čítanie od aktuálnych slovenských a zahraničných odborníkov na kritického myslenie, spolu s osobným komentárom nášho lektora Ondreja Gažoviča.
Základy kritického myslenia:
- Ján Markoš: Sila rozumu v bláznivej dobe (2019)
Manuál kritického myslenia od lektora Akadémie kritického myslenia Jána Markoša. Bestseller, z ktorého sa každých 74 minút predá ďalší výtlačok. Prehľadný a nápaditým jazykom napísaný úvod do témy kritického myslenia, vrátane množstva konkrétnych príkladov zo svetových aj slovenských spoločenských reálií, ako aj praktických rád a odporúčaní pre osobný život.
- Marek Jurkovič, Vladimíra Čavojová, Ivan Brezina: Prečo ľudia veria nezmyslom (2019)
Kvalitné dielo slovenských psychológov, predstavujúce ako funguje ľudská myseľ, ako a prečo vznikajú konšpiračné teórie a hoaxy, alebo ako rozvíjať kritické a vedecké myslenie u detí aj dospelých.
- Ondrej Gažovič, Ján Markoš: Kritické myslenie (2017)
Online dostupná príručka kritického myslenia a argumentácie pre študentov od lektorov Akadémie kritického myslenia Ondreja Gažovič a Jána Markoša. Stručný úvod do tém ako sú argumentačné fauly, kognitívne omyly, efektívna myseľ, hoaxy a konšpirácie, vrátane praktických príkladov.
- Daniel Kahneman: Myslenie rýchle a pomalé (2019)
Prelomová kniha od nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu o rýchlom intuitívnom a pomalšom logickom type myslenia, ako aj o dopadoch, ktoré majú na naše hodnotenia situácií a rozhodnutia.
Pre pokročilých fajnšmekrov:
- Johnatan Haber: Critical Thinking (2020)
Prehľadové dielo vysvetľujúce pôvod a genézu kritického myslenia, jeho uchopenie v rôznych vedných disciplínach a možné spôsoby výučby.
- Hans Rosling: Moc faktov (2019)
Dielo dokazujúce silu faktov a význam, ktorý má ich poznanie v čoraz komplikovanejšom svete, ak sa chceme vyhnúť vlastným chybám v úsudku.
- Seth Stephens-Davidowitz: Každý klame (2019)
Fascinujúci pohľad na to, čo o našich názoroch, našom spôsobe myslenia a našej úprimnosti prezrádzajú veľké dáta zbierané pri surfovaní na internete.
- Daniel J. Levitin: A Field Guide to Lies (2016)
Podrobná ukážka toho, akým spôsobom nás klamú štatistiky, grafy a zavádzajúce argumenty, používané napríklad v reklame, či politike.
- Charles Duhigg: Sila zvyku (2013)
Pri rozmýšľaní a rozhodovaní ideme často na “autopilot” a nemáme vždy možnosť premýšľať o každej situácii nanovo, preto je kľúčové vytvoriť si správne návyky. Táto kniha za pomoci vedy ukazuje, ako na to.
- Vladimíra Čavojová a kolektív: Rozum: Návod na použitie (2016)
Súbor esejí o význame racionality v našom dennom živote.
- Matthew Walker: Prečo spíme (2018)
Autor na základe množstva vedeckých štúdií ukazuje, ako zásadne kvalitný spánok ovplyvňuje popri našom fyzickom zdraví aj naše kognitívne schopnosti. Takto funguje ako dôležitý predpoklad/bariéra kritického myslenia.
- Robert B. Cialdini: Vplyv (2014)
Skvelá ukážka manipulatívnych argumentačných a reklamných techník, ktoré využívajú naprogramované mechanizmy v našom mozgu a diskusia toho, ako sa im brániť
- Nicholas Carr: The Shallows (2020)
Vedecky podložená diskusia negatívneho vplyvu, ktorý má neustále multi-taskovanie a internetové surfovanie na náš mozog a našu schopnosť sústredenej, kvalitnej práce.
- Adam Alter: Irresistible (2017)
Diskusia negatívneho vplyvu smartfónov na naše myslenie.
- Mihaly Csikszentmihalyi: Flow (2015)
Kniha o duševnom stave, v ktorom človek zažíva najvyššiu mieru hlbokého sústredenia a šťastia, ako aj o tom, ako ho dosiahnuť.
Máte aj vy tip na dobrú knihu o kritickom myslení? Dajte odporúčanie aj nám.
Zoznam a komentár: lektor Ondrej Gažovič