Ako školiť v dobe zoomovej?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jarná karanténa a opatrenia druhej vlny spôsobili dramatickú zmenu v tom, ako lektori a lektorky odovzdávajú vedomosti a nové zručnosti svojim klientom. Kým do začiatku tohto roka boli online školenia skôr výnimkou alebo spestrením, dnes sa do prostredia prepojeného kamerami a mikrofónmi presúva stále viac obsahu a dokonca sú firmy, ktoré na online platformy presúvajú celé svoje systémy vzdelávania.

Školiť online, zvlášť ak ide o školenia s väčšou či menšou mierou interaktivity, však kladie na lektorské schopnosti extra nové nároky. Mnoho z toho, čo v osobnom kontakte človek vie vykryť improvizáciu alebo prácou s dynamikou skupiny, v online prostredí zrazu prestáva fungovať. Do toho problémy s pripojením, štekúce psy z okna niektorého z účastníkov a neustále technické zmeny na jednotlivých platformách.

V AKM sme v marci prekopali všetky naše školenia a naša metodologická hviezda Hana Skljarszka ich upravila do tak príťažlivej podoby, že sme dostali požiadavky školiť aj to, ako sa v oblasti vzdelávania prispôsobiť online prostrediu. Čo teda človek musí urobiť, aby so svojím obsahom v online prostredí uspel?

Technológie

Zoom, Cisco Webex Meetings, MS Teams ako platformy, Mural, Miro ako zdieľané pracovné plochy, Google Docs a Sheets pre záznam práce na dokumentoch, Powepoint či Google Slides na prezentácie. To je len zlomok z možností, ktoré nám umožňujú online školenia robiť pestrými a prechodmi z jedného prostredia do druhého udržať pozornosť ľudí na druhých stranách monitorov. Na to, aby sme to ale zvládli, musíme dobre ovládať možnosti, ktoré nám tieto programy a aplikácie poskytujú.

Online školenie už dávno nemusí byť len suchým výkladom sprevádzaným nekonečným radom slajdov. Vďaka novým možnostiam môžete ľudí rozdeliť do skupín a nechať ich pracovať samostatne, môžete im zveriť nejakú úlohu a nechať ich tvoriť, viete pred ich očami vytvárať myšlienkové mapy a záznam kreatívneho procesu. Všetko, čo je k tomu potrebné, je ochota stráviť jeden či dva dni lúskaním nastavení a testovaním, testovaním a testovaním. Až kým nepríde update a netreba si všetko prebehnúť ešte raz. Kto dobre ovláda svoje pracovné nástroje, dokáže v online zázraky.

Štruktúra

Na online školení sú dve minúty ticha rovnaké peklo ako v telke. Ľudia si začnú otvárať maily, hrať sa s telefónom, odídu do kuchyne a budete ich do pracovnej teploty dostávať ďalších 15 minút. Preto je extrémne dôležité aktivity časovať do najmenších detailov a plánu sa potom držať. V online prostredí je všetko hustejšie. Do výkladu vkladáte viac energie, pozornosť ľudí sa rýchlejšie stráca, je potrebná väčšia dynamika pre jej udržanie. Naše pravidlo je, že žiadny blok netrvá viac ako 15 minút, po štvrťhodine sa vždy musí niečo zmeniť. Vystriedajú sa lektori medzi sebou, zmení sa obsah zdieľanej plochy alebo zo spoločnej práce ľudia prejdú do skupín. Vďaka dobrému plánovaniu si počas školenia udržujete stály prehľad o tom, kde sa v programe nachádzate a dokážete predísť aj tomu, že na konci nebudete stíhať.

Výbava

Dobrý zvuk je základ, dobrý obraz pomôže. Externá kamera s dobrým mikrofónom dokáže robiť divy. Ak ju doplníte vhodným osvetlením, nesadnete si pred okno alebo iný silný zdroj svetla, ľuďom bude príjemné sa na vás pozerať. Takisto váš počítač má svoje limity a viete mu pomôcť, aby sa toľko netrápil pri prenose dát. Povypínajte si všetko, čo nepotrebujete, pozatvárajte ostatné okná, vypnite notifikácie. Majte vždy poruke mobil na dátach pre prípad, že vám zahučí wifina a potrebujete sa pripojiť späť k účastníkom a účastníčkam. Ak idete pracovať na viacerých platformách naraz, potrebujete sledovať zoznam účastníkov a zároveň chat, zvážte, či si netreba pripojiť ešte jeden monitor. Prispôsobte techniku potrebám svojho školenia a vybúchajte z nej maximum. Občas aj malá investícia dokáže úroveň školenia dvihnúť o dve ligy.

Ľudskosť

Nie každý a každá je technický typ. Niektorí ľudia majú doma rodičov, niektorí psíky, niektorí opatrujú deti. Nastavujte svoje školenia tak, aby brali do úvahy dobu, v ktorej žijeme a situácie, v ktorých sa ľudia pri počítačoch nachádzajú. My napríklad máme pravidlo, že čokoľvek a ktokoľvek sa zjaví na obrazovke, je súčasťou školenia. Ak niekomu príde mama s pohárom vody, pozdravíme ju a zakývame. Bežne zapájame deti účastníkov. Ak sa niekde zjaví pes alebo mačka, vyzveme všetkých, aby nám ukázali zvery okolo seba. Vytvára to bezpečné prostredie, znižuje stres a ukazuje to empatiu. A niekedy je to aj ozaj kopec srandy. Ak to sila pripojenia dovoľuje, majte u účastníkov zapnuté kamery. Nechajte ich hlásiť sa, gestikulovať, zakývať. Nech sa čo môžu dostať čo najbližšie k zážitku skutočnej medziľudskej komunikácie.

Počítajte so všetkým

Nám už sa ozaj stalo všeličo. Menili sme platformu školenia 10 minút pred jeho začiatkom. Vypadla nám lektorka v polovici školenia a už sa nevrátila. Vypadla platená verzia služby a školenie sme museli reštartovať každých 50 minút. Problémov môže nastať neúrekom a nejaký nastane takmer vždy. Preto je potrebné s mnohými počítať vopred a mať plán, ako sa s nimi vyrovnať. U nás vždy školia dvojice, aj ak jeden z našich ľudí má byť len záloha pre prípad výpadku druhého. Testujeme naše nástroje pre rôzne situácie vopred (výpadok wifi, prerušenie elektrického prúdu, pripojenie rôznych externých zariadení), aby sme vedeli, ako sa kedy správajú. A musíme sa tiež poznať medzi sebou, aby sme v tme vedeli odhadnúť, čo práve robí kolega či kolegyňa, keď sa nevieme spojiť. Majte alternatívne spôsoby pre vzájomnú komunikáciu. Základ je sa nezložiť. Takmer všetko sa dá zvládnuť.

Nájdite svoje digitálne lektorské ja

Je to ťažké, ale na konci sú lepší lektori a lektorky. Budete lepšie ovládať svoj obsah, do svojich školení vnesiete jasnejšiu štruktúru, svoje myšlienky sa naučíte sprostredkovať novými spôsobmi a možno objavíte klientov, na ktorých ste doteraz kvôli geografickej vzdialenosti nedočiahli. Ak sa o umení online vzdelávania chcete dozvedieť viac, radi sa s vami podelíme o naše skúsenosti detailne.

Na tému “Ako školiť online” sme vytvorili jedno celkom nové školenie, ušité na potreby novej online doby. Školením vás prevedú “zoommates” Hana Skljarszka a Martin Poliačik, ktorí vo dvojici už odškolili desiatky kurzov a dlhoročné skúsenosti z učenia kritického myslenia aj facilitácii preniesli do veľmi príťažlivých formátov interaktívnej online výučby.Registračný formulár a viac informácii o kurze nájdete na tomto odkaze: https://kritickemyslenie.sk/nasa-ponuka/ako-skolit-online/

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Šírte kritické myslenie zdieľaním tohto článku

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.

Sme aktívni na sociálnych sieťach

Pre poslucháčov

Dalšie články

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.